FABC News
2017-18 Broward Girls Basketball Preview (December 12, 2017 1:05 pm)
2017-18 Citrus County Boys Basketball Preview (December 12, 2017 12:56 pm)
U-High’s Vernon Carey Lists Final 8 schools (December 12, 2017 12:50 pm)
Tallahassee Girls Basketball Preview (December 2, 2017 2:54 pm)
Osceola County Girls Basketball Preview (December 2, 2017 2:47 pm)
  • 2017

    2017 Boys Coach of the Year

    CLASSCOACH/SCHOOL
    1AVon Moreland – Wildwood
    2AAaron Daise – Jacksonville Temple Christian
    3AJohn Torre – Deltona Trinity Christian
    4AChris Mayberry – First Academy
    5ADon Dziagwa – Tampa Catholic
    6ASean Campbell – Leesburg
    7A Phillip Small – Ocala Vanguard
    8ARenaldo Garcia – Sickles
    9ANate Alexander – Kissimmee Osceola

    2017 Girls Coach of the Year

    CLASSCOACH/SCHOOL
    1ARichard Hampton – Wildwood
    2ADaryl Adams – Aucilla Christian
    3AJanelle Hochstetler – Bradenton Christian
    4AGigi Bistrow – Providence
    5AMatt Rocha – Tampa Catholic
    6AChariya Davis – Rickards
    7ASherri Anthony – Neese
    8AWalker Ferguson – South Broward
    9ANhu Nguyen – Boca Raton

  • 2016

    Boys Coach of the Year

    1A Mike Gates – Chipley High School
    2A Joe Dawson – Grandview Prep
    3A Ben Wilson – Windermere Prep
    4A Anthony Candelino – Jacksonville Bolles
    5A Shane Whitsett – Poinciana High School
    6A Phil Price – Largo High School
    7A Mike Soliven – Melbourne High School
    8A B.J. Ivey – Sarasota Riverview

    Girls Coach of the Year

    1A Marcus Hawkins – Madison County Highs School
    2A Karim Nohra – Academy at the Lakes
    3A Keith Stroud – University Christian
    4A Maggie Hedley – Brooks DeBartolo High School
    5A Dave Boehm – Bishop Moore High School
    6A Chad Terrell – Fort Myers High School
    7A Tina Hadley – Lakewood Ranch High School
    8A Rahshad Morgan – Vero Beach High School

  • 2015

    Boys Coach of the Year

    1A   Joel  Orlando  –  Chipley
    2A   Andrew Moran   –  Miami Christian
    3A   Jim Martin  –  Providence
    4A   Andy Colville  –  Godby
    5A   Jerry  Woodka  –  Tarpon Springs
    6A   Dawn  McNew  –  Lehigh
    7A   Nate  Alexander  –  Kissimmee Osceola
    8A   Matt  Colin  –  Wellington

    Girls Coach of the Year

    1A   Mike Myrick  –  Freeport
    2A   Ericka Cromartie  –  FAMU
    3A   Greg Fawbush  –  Seffner Christian
    4A   Al Honor  –  Lake highland Prep
    5A   Tim Yarn  –  North Marion
    6A   Johnnie Lawson  –  Winter Haven
    7A   Cassandra Rahming  –  Palm beach Lakes
    8A   Javier Bevaqua  –  Flagler Palm Coast

  • 2014

    Boys Coach of the Year

    1A Adam Boyd – Chiefland
    2A Reggie Kohn – Orlando Christian Prep
    3A Adam Ross – Sagemont
    4A Jason Vallery – Lake Highland Prep
    5A Charles Stephenson – American Heritage
    6A Feddie Cole – Lake Minneola
    7A Ed Kershner – Oviedo
    8A Don Blackmon – Winter Park

    Girls Coach of the Year

    1A Steve Williams – Paxton
    2A Gary Downing – Grandview Prep
    3A Ochiel Swaby – Miami Country Day
    4A Sheila Pennick – Ribault
    5A John Harder – Bradenton Southeast
    6A Chris Godwin – Pine Forest
    7A Tommy Butts – Wekiva
    8A Sam Baumgarten – Miami Senior

  • 2013

    Boys Coach of the Year

    1A Poe White – Holmes County
    2A Jose Amat – Westwood Christian
    3A Steve Fitzgerald – Coral Springs Christian
    4A John O’Connell – St. Andrews
    5A Neal Goldman – Tampa Jesuit
    6A Brad Grant – Pine Forest
    7A Terrence McGriff – Bartow
    8A Tommy Tonelli – Wharton

    Girls Coach of the Year

    1A Kevin Craig – South Walton
    2A Ahmad Aliyy – FAMU
    3A Brad Ridenour – Father Lopez
    4A Sheila Seymore Pennick – Ribault
    5A Necole Tunsil – Lakewood
    6A Malcolm Lewis – Edgewater
    7A Rebecca Williams – Buchholz
    8A Cindy Richardson – Colonial

  • 2012

    Boys Coach of the Year

    1A Andrew Moten – West Gadsen
    2A Joe Dawson – Grandview Prep
    3A Charlie Funk – Archbishop Curley
    4A Jeff Turner – Lake Highland Prep
    5A Billy D. Washington – Lake Wales
    6A Lawton Williams – Miami Norland
    7A Melvin Randall – Ely
    8A Josh Kohn – Hagerty

    Girls Coach of the Year

    1A Ray Parrish – Newberry
    2A Sarah Jenkins – Geneva School
    3A Nick Vandewalle – St. Pete Catholic
    4A Dwayne Donnell – Dunbar
    5A Marcia Pinder – Dillard
    6A Wally Haywood – Archbishop McCarthy
    7A Ladreda Akins – Haines City
    8A Misty Cox – West Orange

  • 2011

    Boys Coach of the Year

    1A Matt Benefiel – Lake Mary Prep
    2A Joe Fenlon – Tampa Prep
    3A Joel Orlando – Chipley
    4A Winston Davis – Tampa Blake
    5A Fred Ross – WT Dwyer
    6A Anthony Long – Dr. Phillips

    Girls Coach of the Year

    1A Carlos Adamson – Hollywood Christian
    2A Raphael Harris – Tallahassee Maclay
    3A Nancy Kroll – Tampa Catholic
    4A Jim Baxter – Tampa Jefferson
    5A Lelani Gordon – Riverview
    6A Anthony Jones – Dr. Phillips

  • 2010

    Boys Coach of the Year

    1A Reggie Kohn – Orlando Christian Prep
    2A Jim Martin – Providence
    3A Eli Bryant – Rickards
    4A Derek Heard – Ridge
    5A Terrence McGriff – Bartow
    6A David Bailey – Winter Park

    Girls Coach of the Year

    1A Fabian Chapov – The Rock
    2A Willie Powers – PK Yonge
    3A John Harder – Southeast
    4A Tom Mosca – Jefferson
    5A Wil White – Boca Ciega
    6A Rick Weyers – Lake Mary